• Tekstas 2

    2 Pardavimų skyrius: 8 5 269 0029

Kaip svetainės krovimosi laikas gali padidinti pardavimus?

Kaip svetainės krovimosi laikas gali padidinti pardavimus?

Ar gali interneto svetainės krovimosi laikas daryti įtaką pardavimams?

Taip, gali, ir labai didelę. Būkime atviri – niekas nemėgsta lėtai veikiančių svetainių, ypač mes Lietuviai, nes turime greitą internetą. Ką darome kai svetainė ilgai neatsidaro arba veikia lėtai? Uždarome ją ir einame į Google ieškoti kitos svetainės. Tą patį daro ir Jūsų klientai, jei svetainė veikia lėtai – jie išeina.

Svetainės lankytojai yra patys pirmieji, kurie baudžia lėtas svetaines, tą patį daro ir Google, bei kitos paieškos sistemos. Dėl to mažėja svetainės lankytojų, didėja atmetimo santykis ir mažėja pardavimų. Jei naudojate Google Ads (mokama Google reklama), visos paminėtos priežastys yra labai svarbios, nes lėtos svetainės skelbimai kainuoja brangiau arba gali būti išvis nerodomi.

Laimei, tai nėra sudėtinga pataisyti. Yra keletas lengvai įgyvendinamų pakeitimų, kuriuos mes naudojame, kai optimizuojame savo ir klientų svetaines. Šiame straipsnyje aš jais pasidalinsiu, straipsnis nebus techninis, aptarsiu tuos būdus, kuriuos paprasta prisitaikyti visiems.

Ką sako tyrimai?

Google duomenimis (2018 metų tyrimas), net 53% per mobilius prietaisus (telefonai, planšetės) svetainę pasiekę lankytojai, iš jos išeina nesulaukę kol ji užsikraus, jei svetainė kraunasi ilgiau nei 3 sekundes. Tame pačiame tyrime, buvo paskelbti vidutiniai skirtingų kategorijų (kelionės, finansai, prekyba ir pan.) svetainių krovimosi greičiai. Nevardinsiu detaliai, bet greitis svyravo nuo 4,7 – 6,8 s.

Panašų tyrimą 2018 metais atliko Machmetrics, tačiau jų rezultatai, parodė, kad vidutinis svetainės krovimosi greitis yra nuo 8 iki 11 sekundžių, vidurkis 8,66 s. Kai rekomendacija yra 3 sekundės.

Greitis žinoma yra labai stipriai susijęs su tuo, koks yra svetainės dydis megabaitais. Tie patys tyrimai atskleidė, kad vidutinis dydis priklausomai nuo kategorijos yra nuo 1,5 MB iki 5,3 MB. Rekomenduojamas dydis 0,5 MB.

Kaip pamatuoti svetainės krovimosi greitį?

Pateikiu 3 pagrindinius įrankius, kaip pamatuoti svetainės greitį, sužinoti dydį megabaitais, gauti įvertinimą. Jei testuose norite pamatyti savo svetainės greitį, testą darykite kelis kartus (aš darau 3 testus), iš jų išsirinkite geriausią rezultatą. Kodėl? Tai susiję su kešavimu (angl.  cache), DNS nustatymais, pirmą kartą visuomet siunčiama daugiau duomenų, atliekama daugiau DNS užklausų, o kitais kartais užklausos jau kešuojamos, todėl svetainės atvėrimo greitis pagerėja, kartais daugiau nei 0,5 s.

PageSpeed Insights. Labai geras Google įrankis, ne tik parodo kaip greitai kraunasi svetainė, bet pateikia detalius aprašymus, pastebėjimus, rekomendacijas ką galima padaryti geriau. Pateikia atskirą įvertinimą balais mobiliesiems įrenginiams ir kompiuteriams. Rekomenduoju pradėti nuo šio įrankio.

Pingdom. Man labai patinkantis įrankis dėl savo paprastumo ir galimybės pasirinkti šalį iš kurios nori atlikti testą. Tačiau yra viena blogybė, šio įrankio kūrėjai jį apleido, jis nepažįsta tam tikrų technologinių naujovių, todėl rezultatai būna iškreipti. Aš pats naudoju šį įrankį kartu su kitais, todėl iš šio įrankio pasirenku tik tuos rezultatus, kurie man tuo metu būna aktualūs.

Gtmetrix. Šis įrankis pateikia įvertinimą raidėmis, pagal skirtingas metodikas. Testas atliekamas imituojant Google Chrome naršyklę. Minusas, kad testas atliekamas iš Kanados, jei Jūsų svetainės lankytojai yra iš Lietuvos, tai greitis teste bus kiek lėtesnis. Kai kuriuose testuose gausite F raidę (labai blogai) už tai, kad nenaudojate CDN, o lietuviškoms svetainėms tai ne visada aktualu. Apie CDN papasakosiu šiame straipsnyje vėliau.

Kaip pagreitinti WordPress svetainės krovimosi laiką?

Prieš pradėdami atnaujinimus, būtinai pasidarykite atsarginę savo WordPress svetainės kopiją. Tam atvejui, jei kažkas įvyktų ne taip, ir galėtumėte atstatyti duomenis.

WordPress branduolio atnaujinimai.

Pirmas darbas, kurį turite atlikti, tai įsitikinti, kad naudojate naujausią WordPress svetainės versiją. Jei ne, atnaujinkite ją. Wordorado turime galimybę atnaujinti WordPress branduolį automatiškai, pati WordPress sistema turi galimybę nustatyti automatinius atnaujinimus, pas kitus paslaugų teikėjus gali būti ir kitokių sprendimų.

WordPress įskiepiai.

Atnaujinkite visus naudojamus WordPress įskiepius. Atnaujinti įskiepiai dažnai turi saugumo, klaidų, greičio pataisymų. Praktikoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai atnaujinus įskiepį svetainės krovimosi greitis ženkliai pasikeisdavo. Klaidų pasitaiko visiems, ir net populiariausi įskiepiai gali lėtinti svetainės veikimą.

Dizaino tema.

WordPress svetainės greitis priklauso ir nuo dizaino temos, dažniausiai naudojamos dizaino temos pirktos iš įvairių parduotuvių (pvz.: ThemeForest). Pasitaiko, kad temose įsivelia klaidų, arba jų autoriai jas patobulina, rekomenduoju pasitikrinti ar naudojate naujausią dizaino temos versiją, jei ne, atnaujinkite ją.

LiteSpeed Cache.

Jei dar neturite kešavimo įskiepio, įrašykite „LiteSpeed Cache„. Jei jau turite įsirašę kešavimo įskiepį, prieš įjungdami šį, išjunkite kitus kešavimo įskiepius. Šis įskiepis pavers Jūsų WordPress svetainę greitesne, vien tik jį įjungus, populiariausi nustatymai jau būna pažymėti.

Įskiepis geriausiai veikia serveriuose kuriuose įrašyta „LiteSpeed Enterprise”, ne visi paslaugų teikėjai turi šią programinę įrangą, nes ji yra mokama. Wordorado.lt serveriuose naudojame „LiteSpeed Enterprise” programinę įrangą, todėl galėsite šio įskiepio kešavimą išnaudoti maksimaliai. Jei svetainę laikote kitur, įskiepį vis tiek galite naudoti, tačiau greičio rezultatai nebus tokie geri.

Norint pasiekti pačių geriausių rezultatų, vien tik pagrindinių įskiepio nustatymų neužtenka, pabandykite įskiepyje įjungti/išjungti kitus nustatymus, pažiūrėkite kaip tai paveikia Jūsų WordPress svetainės greitį. Apie šio įskiepio nustatymus parašysiu kitą kartą, sekite Wordorado straipsnius.

Nereikalingų įskiepių pašalinimas.

Dabar, kai jau įsirašėte „LiteSpeed Cache”, laikas patikrinti visus įskiepius, kuriuos esate įsirašę. Išjunkite visus įskiepius, kurių nenaudojate, tai dažna klaida – įrašomas įskiepis su tikslu „pažiūrėsiu kaip veikia”,tuomet išbandomas, pamirštamas, nebenaudojamas, bet vis tiek paliekamas įjungtas.

Įjungtas įskiepis reiškia papildomos informacijos krovimą, o tai didina užklausų kiekį ir  svetainės dydį megabaitais. Jei įskiepio nenaudojate – išjunkite, tuomet jis nebus kraunamas, ir svetainė veiks greičiau. Jei esate 100% įsitikinę, kad įskiepis nereikalingas, galite jį pašalinti. Primenu, būtinai pasidarykite atsarginę kopiją prieš atlikdami bet kokius optimizavimo, atnaujinimo veiksmus.

Kodėl paminėjau „LiteSpeed Cache”? Todėl, kad šis įskiepis, dažnu atveju atlieka kelių įskiepių darbą. Optimizuodamas WordPress svetainių greitį matau atvejų, kad galiu išjungti 2–3 papildomus kešavimo įskiepius. Pavydžiui, prisijungęs prie WordPress administravimo aplinkos, matau, kad yra įjungti ir naudojami „minify” tipo įskiepiai, „Minify css”, „Minify html” ir pan. Šie įskiepiai pagerina svetainės krovimosi greitį, bet „LiteSpeed Cache” jau turi šiuos funkcionalumus, todėl šiuos papildomus įskiepius drąsiai galima išjungti, o „minify” opcijas įjungti „LiteSpeed Cache” įskiepyje.

Nuotraukos.

Jau minėjau, kad svetainės dydis megabaitais yra labai svarbus elementas, svetainės krovimosi greičiui. Nors mano minėti tyrimai atskleidė, kad vidurkis yra nuo 1,5 MB iki 5,3 MB, praktikoje esu matęs, kad titulinis puslapis užkrauna 23 MB informacijos. Dvidešimt tris! Apie 80-90% svetainės dydžio sudaro įvairūs media failai (foto, video).

Rekomenduojamas svetainės dydis yra 0,5 MB, tačiau dažnu atveju tai yra sunku pasiekti, viskas priklauso nuo puslapio kategorijos. Jei turite WordPress svetainę su WooCommerce ir pardavinėjate keliones, tikėtina, kad norėsite įkelti daug gražių nuotraukų, kurios padės Jūsų klientams įsivaizduoti save atostogose ir nupirkti iš Jūsų kelionę. Tokiu atveju, normalu, kad Jūsų svetainės dydis bus didesnis nei 0,5 MB, bet yra sprendimas, kuris leis sumažinti nuotraukų dydį, nesumažinant jų kokybės. Rekomenduojamo svetainės dydžio gal ir nepasieksite, bet sumažinsite iki mažiausio įmanomo, o tai irgi labai geras pasiekimas.

Mano minėtas „LiteSpeed Cache” įskiepis, turi nuotraukų optimizavimo funkciją, kuri veikia nuostabiai! Rezultatai irgi puikūs, kartais, jis nuotraukų dydį sumažina iki 80%, o nuotraukos kokybė nenukenčia, išlieka puiki. Geriausia yra tai, kad pačiam nieko per daug daryti nereikia, paspaudi mygtuką ir palauki kol optimizuotos nuotraukos bus atsiųstos į tavo svetainę. WordPress failų saugykloje, atsiras skiltis „LiteSpeed Optimization”, ir matysite kiek %, kiekvieną nuotrauką pavyko sumažinti.

Atsidarykite „LiteSpeed Cache” įskiepį, pasirinkite „Image Optimization” ir pradėkite.

Jei neturite galimybės naudoti „LiteSpeed Cache”, yra alternatyvų. WordPress įskiepių paieškoje įveskite „Image optimization”, rasite daugybę alternatyvių įskiepių. Tačiau, kaip jau minėjau, vienas įskiepis dažnu atveju yra geriau, tiesiog WordPress svetainė, įskaitant ir administracinę aplinką veiks greičiau.

CDN.

Jei Jūsų WordPress svetainė yra labai populiari, ir turi daug lankytojų, verta apsvarstyti CDN (Content Delivery Network). Ką tai reiškia? CDN, atsižvelgdamas į tai kur geografiškai yra svetainės lankytojas, padalina media turinio krovimą į skirtingus geografinius taškus, ir pagreitina svetainės krovimosi greitį.

Kad geriau suprasti kas yra CDN, geriausias pavyzdys yra su WordPress svetaine, kuri turi WooCommerce e-parduotuvę ir turi pirkėjų iš viso pasaulio. Su CDN, visi media failai (nuotraukos, video) yra persiunčiami į visus CDN tinkle esančius serverius. Kai į svetainę, kurią talpinate Lietuvoje, ateis pirkėjas iš JAV, iš Lietuvos jam bus atsiųsta tik tekstinė informacija apie prekę kuri užima mažai disko vietos, o visi media failai bus užkrauti iš CDN serverio esančio JAV, tokiu būdu svetainė pirkėjui užsikraus greičiau. Jei lankytojas bus iš UK, nuotraukos bus siunčiamos iš CDN serverio esančio UK ir pan.

Vienas populiariausių CDN paslaugos tiekėjų yra Cloudflare. Jis turi didelį CDN serverių tinklą ir puikiai tinka tarptautinėms svetainėms. Jei Jūsų pagrindiniai svetainės lankytojai yra tik iš Lietuvos, didelio pokyčio nepastebėsite, gal net pastebėsite sulėtėjimą.

Hostingas.

Hostingo paslaugų teikėjas taip pat yra svarbus faktorius. Galima pasirinkti įvairius variantus, hostingas, specializuotas WordPress hostingas, dedikuoti serveriai, virtualūs dedikuoti serveriai. Viskas priklauso nuo kainos, poreikių, komandos, kurią turite.

Dedikuoti serveriai, virtualūs dedikuoti serveriai reikalaus gerų serverio administravimo, saugumo žinių, tokie specialistai brangūs, jei neturite jų – bus sunku. Keletas paslaugos teikėjų DigitalOcean, Domenai.lt, Dedikuoti.lt.

Hostingas, universalus pasirinkimas. Jei Jūsų WordPress svetainė yra paprasta, galima pasiekti gerų rezultatų, tačiau reikės patiems pasirinkti geriausius PHP nustatymus, versijas, priklausomai nuo plano galite turėti įvairių apribojimų, kurie lemia greitį. Dažniausiai čia turėsite „Apache” serverį ir įdiegtą PHP versiją, kai kurie paslaugų teikėjai gali suteikti galimybę pasirinkti PHP versiją, ją pasikeisti. Lietuvoje populiarūs paslaugos teikėjai yra Domenai.lt, Serveriai.lt, Hostinger.

Specializuotas WordPress hostingas, geras pasirinkimas, kai norite rūpintis tiesiog svetaine, nes daugeliu techninių dalykų pasirūpina paslaugos teikėjas. Nereikės rūpintis PHP nustatymais, versijomis, MySQL ir kiti reikalingi servisai bus optimizuoti WordPress svetainei. Angliškai tai vadinama „Managed WordPress hosting”, ši paslauga yra brangesnė, bet rezultatai būna geresni. Keletas tokių paslaugos teikėjų: WPengine, Kinsta, Wordorado.

Apibendrinimas

Kai atsirado internetas, jis buvo lėtas, džiaugdavomės jei svetainė iš vis užsikraudavo ar būdavo ryšys. Tačiau šiandien, jau visai kita diena, turime vieną greičiausių internetą Pasaulyje ir mūsų poreikiai yra didesni.

Dabar, kuo geresnis Jūsų WordPress svetainės greitis, tuo geresni Jūsų Google reitingai, netgi mažesnė Google Ads reklamos kaina, ir svarbiausia didesnis konversijos reitingas, daugiau užsakymų.

Pradėkite savo WordPress svetainės optimizavimą nuo paprasčiausių dalykų, kiekviena sekundės dalis yra svarbi. Šiame straipsnyje apžvelgiau pagrindinius dalykus, kurie nėra sudėtingi ir įdėjus šiek tiek pastangų, galima tikrai įgyvendinti savarankiškai.

Jei nenorite, negalite, tingite, ar dėl bet kokios kitos priežasties nenorite to daryti patys, susiraskite WordPress specialistą, kuris padarys šiuos darbus už Jus. Visada galite kreiptis į Wordorado, aš, arba mano kolegos mielai padės pasiekti geriausių rezultatų.

Tikiuosi šie patarimai padės pasiekti geresnių rezultatų Jūsų verslui, pasidalinkite savo rezultatais parašydami man el. laišką į donatas@wordorado.lt, arba tiesiog užpildydami pagalbos užklausą.